Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΚυρίαρχος ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε τον Άρη

Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε τον Άρη

Ήταν καλύτερος, κυριάρχησε απόλυτα με το παιχνίδι του ο ΠΑΟΚ mateco και νίκησε δίκαια με 88-66 τον Άρη σε αγώνα που έγινε στο PAOK Sporτs Arena για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε πλουραλισμό στην επίθεση και 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, είχε ρυθμό, έπαιξε εξαιρετική άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στην πρώτη του νίκη, παίρνοντας σημαντική ώθηση από τον κόσμο και την πολύ όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι της ομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα του αγώνα και με τρία εύστοχα τρίποντα προηγήθηκε 5-12, λίγο πριν τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Franke και Μαργαρίτης σήκωσαν το βάρος στην επίθεση και με καλάθι του Ολλανδού γκαρντ, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (18-17 στο 7’30’’). Ο Άρης πέρασε και πάλι μπροστά (18-21), αλλά ο Polley με τρίποντο ισοφάρισε 21-21 στο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε τον πλήρη έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Darko-Kelly εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή, καθώς με 11 πόντους, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 12 πόντων (40-28 στο 17’). Με αυτήν ακριβώς τη διαφορά ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο (47-35) και με τον ΠΑΟΚ mateco να είναι κυρίαρχος στο παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε η ροή του αγώνα και ο Άρης με σερί 3-13, μείωσε στους 4 πόντους (50-46 στο 25ο λεπτό). Δύο συνεχόμενα καλάθια από Polley και Χρηστίδη στην ίδια επίθεση, έδωσαν διαφορά 8 πόντων (54-46) στον ΠΑΟΚ mateco, που «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 και δημιούργησε για πρώτη φορά διαφορά 15 πόντων (61-46). Και με την ίδια διαφορά ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο (65-50).

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και ξεκινώντας με σερί 6-0 το τέταρτο δεκάλεπτο προηγήθηκε και με 21 πόντους (71-50)! Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 73-58, ο Jaylen Hands έδωσε λύσεις στην επίθεση και ο Καμπερίδης με το πρώτο του τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 (82-60) στο 35΄30΄΄ και έφτασε με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66

ΠΑΟΚ mateco: Franke 12 (1), Darko-Kelly 11 (1), Riley 5, Τσιακμάς, Hands 16 (3), Μαργαρίτης 12 (1), Polley 12 (2), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 6, Καμπερίδης 3 (1), Σαλούστρος 3 (1), Renfro 5.

ΑΡΗΣ: Horchler 3 (1), Goodwin 13, Sanogo 8, Τολιόπουλος 10 (2), Σχίζας 6, Καββαδάς 2, Φίλιος, Notae 6, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 6, Hagins 12 (2).