Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΛυκογιάννης: "Πολύ σημαντική η νίκη και η διαφορά..."

Λυκογιάννης: “Πολύ σημαντική η νίκη και η διαφορά…”

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ matexo κ. Λυκογιάννης σε δηλώσεις που έκανε μετά το τέλος του αγώνα απέναντι στον Κολοσσό, τόνισε το πόσο σημαντική ήταν αυτή η νίκη για την ομάδα όπως επίσης μίλησε για τις λάθος αποφάσεις που πάρθηκαν αλλά και τις πολλές διακοπές που υπήρξαν στη διάρκεια του αγώνα.

Συγκεκριμένα ανέφερε: «Είναι πολύ σημαντικό για εμάς που κερδίσαμε και που υπερκαλύψαμε την διαφορά της ήττας μας στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου στο οποίο παίξαμε ίσως το καλύτερο ημίχρονο για φέτος. Διαβάσαμε πολύ καλά ό,τι μας έδωσε ο αντίπαλος, όπως επίσης κυκλοφορήσαμε εξαιρετικά την μπάλα. Ακόμη, είχαμε πολλά ανοιχτά εύστοχα σουτ και γενικά ελέγξαμε απόλυτα τον ρυθμό. Όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο, αυτό άλλαξε και δεν νομίζω ότι ήταν αποτέλεσμα από τον Κολοσσό γιατί εξακολουθούσαμε να βρίσκουμε ευκαιρίες με ανοιχτά σουτ, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Το πρόβλημα ήταν οι εκνευρισμοί που υπήρχαν, ανάμεσα σε πολλές διακοπές και αποφάσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα παιχνίδι με χίλιους θεατές, να σταματάει το παιχνίδι κάθε τρεις και λίγο. Εκεί ο αντίπαλος βρήκε ευκαιρία να κατεβάσει αρκετά το σκορ με small ball αλλά όντας ψύχραιμοι, βρήκαμε τα καλάθια που χρειαζόμασταν έτσι ώστε να κερδίσουμε το παιχνίδι και να πάρουμε την διαφορά που αυτό ήταν το ζητούμενο για εμάς σήμερα. Συνεχίζουμε και όσον αφορά το πρωτάθλημα, πρέπει να καλύψουμε το λάθος που κάναμε την περασμένη εβδομάδα με την ήττα από τον Ιωνικό, γιατί παίζει σημαντικό ρόλο στην μάχη σχετικά με τις θέσεις 3-8. Όσον αφορά το κύπελλο, έχουμε μία μέρα ξεκούρασης, θα μελετήσουμε τον αντίπαλο και τις αλλαγές που έχει κάνει στην σύνθεση του, αλλά και το σημερινό αποτέλεσμα του. Εμείς αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται στις τέσσερεις μέρες πριν το final 8 του κυπέλλου».

Στη συνέχεια ο κόουτς του ΠΑΟΚ mateco, αναφέρθηκε…

Στο αν έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι από ένα σημείο και μετά η ομάδα δεν ήταν εύστοχη σε τρίποντα…

«Έπαιξε ρόλο. Διαβάσαμε καλά το παιχνίδι, κυκλοφορήσαμε την μπάλα και αυτό φαίνεται από τις 25 ασίστ. Επίσης, βρήκαμε ξεκάθαρα σουτ αλλά ήμασταν αναποτελεσματικοί στο δεύτερο ημίχρονο που επηρεαστήκαμε από λάθος αποφάσεις που πάρθηκαν από εμάς αλλά και που δόθηκαν. Είναι αδιανόητο να είμαστε τρεις εναντίον ενός στον αιφνιδιασμό και να σουτάρουμε για τρίποντο όταν ο αντίπαλος έχει το momentum. Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να τελειώσεις με τους δύο παίκτες παραπάνω. Φταίμε εμείς αλλά και πράγματα που έγιναν. Αν παρακολουθήσει κανείς τον Κολοσσό, θα δει ότι σε αρκετά παιχνίδια και ειδικά εκτός έδρας μένει πίσω στο σκορ και μετά επανέρχεται. Το ίδιο πράγμα έγινε και στην Πάτρα με τον Προμηθέα. Είναι μία ποιοτική ομάδα και έχει πολλούς έμπειρους παίκτες».

Στην απουσία του Riley στο τέταρτο δεκάλεπτο…

«Δεν είχε θέμα, το χτύπημα του ήταν γόνατο με γόνατο απλά δεν είχε μπει στην χρονική στιγμή που έπρεπε. Έτσι αποφάσισα να τελειώσω το παιχνίδι με πιο ζεστούς παίκτες. Ο Riley ήταν καλός σήμερα όσον αφορά την απόφαση και την δημιουργία, διάβασε καλά τις φάσεις αλλά ήταν αναποτελεσματικός στην εκτέλεση».