Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Κολοσσός H Hotels: 89-82

ΠΑΟΚ mateco – Κολοσσός H Hotels: 89-82

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 89-82 του Κολοσσού H Hotels, σε αγώνα που έγινε στο PAOK Sports Arena για την 16η αγωνιστική της Basket League. Ο ΠΑΟΚ mateco εκτός από τη νίκη, κάλυψε και τη διαφορά των 4 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Ρόδο και έχει πλέον το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα, ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco πήρε τον έλεγχο και με 3/3 τρίποντα από Hands, Riley και Polley, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στους 13 (29-16).

Με τον Polley να είναι ασταμάτητος (14 πόντοι με 4/4 τρίποντα), ο ΠΑΟΚ mateco επέβαλε πλήρως το παιχνίδι του στο δεύτερο δεκάλεπτο και δημιούργησε διαφορά 25 πόντων (44-19 στο 15’30’’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 0-11 έριξαν τη διαφορά στους 14 (44-30 στο 17’30’’), αλλά αυτή η εικόνα ήταν παροδική, καθώς στα δυόμισι λεπτά ως το ημίχρονο, η ομάδα ξέφυγε ακόμη περισσότερο στο σκορ (52-33).

Με τον Yannick Franke να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα, η διαφορά πήγε στους 23 (62-39 στο 23’) . Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο μείωσαν στους 15 (67-52) με τη λήξη της τρίτης περιόδου και έκαναν προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Με συνεχόμενα τρίποντα από τον Young οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, την ώρα που η απόδοση του ΠΑΟΚ mateco, ενώ υπήρχαν και συνεχείς διακοπές με αποφάσεις των διαιτητών. Ο κολοσσός μείωσε 80-74 στο 37’30’’, η διαφορά πήγε ξανά στους 10 (84-74), αλλά με… τετράποντο του Young η διαφορά μειώθηκε στους 5 (85-80), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Εκεί τελείωσε και η προσπάθεια των φιλοξενούμενων, καθώς με ψυχραιμία στο τέλος η ομάδα μας πήρε και τη νίκη, αλλά και τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82

ΠΑΟΚ mateco: Franke 21 (2), Riley 3 (1), Τσιακμάς, Hands 14 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Polley 15 (4), Σλαφτσάκης 7, Sibert 5 (1), Κακλαμανάκης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 6 (1), Renfro 8.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Smith 6, Starks 1, Moreira, Χρυσικόπουλος, Young 16 (5), Dixon 12 (4), Coffey 20, Χατζηδάκης 11, Κατσίβελης 5 (1), Γιαννόπουλος 11 (3).