Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΜε σπουδαία εμφάνιση και ήττα (96-99) στην παράταση αποχαιρέτησε τη χρονιά ο...

Με σπουδαία εμφάνιση και ήττα (96-99) στην παράταση αποχαιρέτησε τη χρονιά ο ΠΑΟΚ mateco

Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Πραγματικό ντέρμπι, που κρίθηκε στην παράταση και στις λεπτομέρειες και ήταν το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν για τον ΠΑΟΚ mateco, που ηττήθηκε με 96-99 από τον Παναθηναϊκό AKTOR, μετά από μία σπουδαία μάχη 45 λεπτών!

O Kevin Porter Jr. ολοκλήρωσε τη σεζόν με μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση και ένα triple double που έψαχνε από την αρχή της παρουσίας του στην ομάδα μας.
Ο Αμερικανός σούπερ σταρ, αγωνίστηκε και στα 45 λεπτά και είχε καθοριστική συμμετοχή στην προσπάθεια του ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη, αλλά ήταν άστοχος (τόσο από τη γραμμή των βολών), όσο και στα τρίποντα που επιχείρησε (1/7). Με το μοναδικό του ωστόσο εύστοχο τρίποντο, αλλά και με το καλάθι που πέτυχε αμέσως μετά, στη λήξη ουσιαστικά του ημιχρόνου, έδωσε στον ΠΑΟΚ mateco προβάδισμα 5 πόντων (49-44).
Ο Παναθηναϊκός που είχε προηγηθεί 22-29 στο πρώτο δεκάλεπτο τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ΠΑΟΚ mateco, που παρά το περιορισμένο ροτέισον που έκανε ο Στάθης Νεραντζάκης (καθώς χρησιμοποίησε ουσιαστικά μόνο οκτώ παίκτες και με τέσσερις εξ αυτών να αγωνίζονται πάνω από 40 λεπτά), είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο άνοιξε τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 (65-57) με τον Fridriksson να δίνει λύσεις στην επίθεση. Στο 30ό λεπτό ήταν στο +6 (67-61), με τον Ισλανδό να κυριαρχεί η διαφορά πήγε στους 9 (74-65), ανέβηκε στους 11 (79-68) με τρίποντο του Michalak, ενώ ο προπονητής του Παναθηναϊκού Ergin Ataman αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυρίας.

Με τον Kendrick Nunn να πετυχαίνει 10 πόντους, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (85-85), ο ΠΑΟΚ mateco πήρε την τελευταία επίθεση, με τον Lessort να σταματά τον Porter Jr. και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.
Με το σκορ 94-94, ο Grigonis πέτυχε μεγάλο τρίποντο (94-97), ο Fridriksson δεν έκανε το ίδιο και με το κάρφωμα του Lessort οι «πράσινοι» πήραν ισχυρό προβάδισμα (94-99) και τελικά τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89, 96-99
ΠΑΟΚ mateco: McNeace 15, Σχίζας, Τσαϊρέλης, Fridriksson 25 (4), Μαργαρίτης 2, Williams, Michalak 16 (3), Alston 15 (2), Porter Jr. 23 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR: Καλαϊτζάκης, Vildoza 7 (1), Balcerowski 2, Παπαπέτρου 7 (1), Grant 19 (1), Nunn 25 (3), Lessort 15, Αντετοκούνμπο 4, Grigonis 9 (3), Μήτογλου 11 (1).