Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΠέναλτι, πρόκριση κι έφυγε για τελικό η Κ15

Πέναλτι, πρόκριση κι έφυγε για τελικό η Κ15 [εικόνες]

Ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, κυριάρχησε σε όλες τις γραμμές, μονοπώλησε τις ευκαιρίες και παρότι δεν κατάφερε να σκοράρει στην κανονική διάρκεια του αγώνα, πήρε την πρόκριση στα πέναλτι (2-1). Η Κ15 του ΠΑΟΚ πέρασε το εμπόδιο του Παναθηναϊκού, κάνοντας το πρώτο βήμα. Την προσεχή Τρίτη 21 Μαϊου θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό (προκρίθηκε επί του Άρη) για να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή.

18.05.2024

Ξεκίνησε εντυπωσιακά ο ΠΑΟΚ και στο πρώτο 20λεπτο ήταν κυρίαρχος στο γήπεδο, καταγράφοντας τουλάχιστον τέσσερις επικίνδυνες τελικές φάσεις. Απείλησε στο 3′ με την κεφαλιά του Καλπάκη, στο 5′ με το σουτ του Λαζαρίδη, αλλά και με φάση διαρκείας στο 20′, με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να τελειώνει τη φάση. Στη συνέχεια πήραν μέτρα στο γήπεδο οι «πράσινοι», κατέγραψαν ένα καλό σουτ στο 30′, μα πέραν τούτου ουδέν.

Το δεύτερο 40λεπτο ο Δικέφαλος ενέτεινε την πίεση, σε έναν επιθετικό μονόλογο, που δεν έφερνε ωστόσο αποτέλεσμα. Στο 42′ ο Χαλδέζος, στο 47′ και στο 49′ ο Ματέρα, στο 53′ ο Γκέρσος, στο 54′ ο Χαλδέζος που σημάδεψε δοκάρι, στο 57′ ο Ματέρα, στο 59′ και πάλι ο Χαλδέζος δημιούργησαν ένα ασφυκτικό περιβάλλον στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο οποίος ωστόσο αντεπεξήλθε. Το ματς τελείωσε 0-0 και οδηγήθηκε απευθείας στα πέναλτι, εκεί που με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Νικολαϊδη, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι, πήρε τελικά την πρόκριση για τον τελικό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Νικολαϊδης, Μίσχος (80′ Χατσίδης), Δημητρακόπουλος (78′ Μπουκλάς), Καλπάκης, Φιλιππιάδης, Γκέρσος, Ματέρα (66′ Παπαδόπουλος),Τσιάλης (66′ Τοπαλίδης), Σούβλατζης, Λαζαρίδης, Χαλδέζος

Παναθηναϊκός: Γείτονας, Καλμπουρτζής (77′ Τσίγκας), Γκαρτζονίκας (77′ Μπινιάρης), Σέμος, Λάβδας, Κάρο, Παπαχαραλάμπους, Νταμπίζας (58′ Παπακώστας), Δανιηλίδης (77′ Λιούτας), Καραγκούνης (66′ Γκρέμπι), Τουνουσίδης