Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΝέα νίκη για τον ΠΑΟΚ Β

Νέα νίκη για τον ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Την πέμπτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Betsson Super League 2 πέτυχε ο ΠΑΟΚ Β, ο οποίος επικράτησε 3-0 του Ηρακλή Λάρισας στο γήπεδο του Μακεδονικού. Ο Δικέφαλος έφτασε στους 16 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή του ομίλου του.

11.12.2022

Ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς και το παιχνίδι σε ρυθμό που δεν ευνοούσε δα δημιουργικό ποδόσφαιρο. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει βέβαια, είχε και δύο καλά «στημένα» με τον Νινούα και μια προβολή του Σμυρλή, ωστόσο το 45λεπτο κύλησε αφήνοντας και τις δύο ομάδες στο μηδέν.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, που ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ σαφώς πιο δραστήριο. Ένα καλό σουτ από τον Χατζηστραβό στο 51′, ένα κόρνερ στο 52′ από τον Γρόσδη και μια κεφαλιά του Μιχαηλίδη για το 1-0. Έγινε η αρχή με τον Δικέφαλο στην πορεία να μην σταματά να απειλεί την αντίπαλη εστία. Καταγράψαμε μεταξύ άλλων, τουλάχιστον τέσσερις κακές ευκαιρίες για γκολ με τον Τασιούρα (δις), τον Σπυράκο και τον Τζίμα.

Το δεύτερο γκολ ήρθε τελικά, στο 86′, με τον Τζίμα να βγαίνει από δεξιά, να «σπάει» για τον Σπυράκο κι αυτός να βρίσκει τον Δαρέλα που με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 3-0 έκανε στο 89′ ο Γρόσδης επίσης με προβολή, μετά την εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη .

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ Β: Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου (46′ Τασιούρας), Γιαξής, Μιχαηλίδης , Μορικέλι, Μελετίδης, Νινούα (46′ Γρόσδης), Μπράντονιτς (59′ Σπυράκος), Σμυρλής, Χατζηστραβός (75′ Δαρέλας), Πανίδης (46′ Τζίμας).

Ηρακλής Λάρισας: Κουτζαβασίλης, Λαγωνίδης, Καψάλης, Γκουγκουλίδης, Μπαλαμώτης, Μπάμης, Τασιούλης, Δοδοντσάκης, Τσιμίκας, Λεσάι, Ευθυμιάδης (58′ Συρεγγέλας).