Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Ολυμπιακός: 68-88

ΠΑΟΚ mateco – Ολυμπιακός: 68-88

Ο ΠΑΟΚ mateco γνώρισε την ήττα με 68-88 από τον Ολυμπιακό, σε αγώνα που έγινε στο PAOK Sports Arena για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα μας που αγωνίστηκε χωρίς τον Jalen Riley, είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα, την ώθηση από τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ που δημιούργησαν πολύ θερμή ατμόσφαιρα, αλλά δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική ως τέλος, καθώς οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο γήπεδο.

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 9-7 και 12-9, με τον Yannick Franke να πρωταγωνιστεί στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την άμυνά τους και με επί μέρους σκορ 2-14, πήραν προβάδισμα 14-23 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τη διαφορά να είναι σε διψήφια νούμερα πήγε το παιχνίδι ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με καλάθι του Renfro ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στους 8 (25-33 στο 16’), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στους 17 (31-48) και είχαν τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός δημιούργησε διαφορά 30 πόντων (43-73). Ο ΠΑΟΚ mateco είχε καλύτερη εικόνα στην τέταρτη περίοδο, την μοναδική που επικράτησε στο επί μέρους σκορ, μειώνοντας την τελική διαφορά και με το μυαλό πλέον στο πολύ δύσκολο παιχνίδι της Τρίτης με την Unicaja Malaga.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88

ΠΑΟΚ mateco: Franke 24 (3), Τσιακμάς, Hands 10, Μαργαρίτης 2, Polley 8, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 2, Sibert 5 (1), Καμπερίδης 6 (1), Σαλούστρος 3 (1), Σαρικόπουλος, Renfro 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Walkup 2, Canaan 17 (3), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 10 (1), Παππάς, Fall 5, Vezenkov 16 (1), Παπανικολάου 7 (1), Bolomboy 14, Peters 8, McKissic.