Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠαναθηναϊκός AKTOR – ΠΑΟΚ mateco: 97-85

Παναθηναϊκός AKTOR – ΠΑΟΚ mateco: 97-85

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε σε όλη τα διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 97-85 από τον Παναθηναϊκό AKTOR, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο οΑΚΑ για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco που αγωνίστηκε χωρίς τον Andrew Harrison, ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Michael Gilmore να πετυχαίνει τους πρώτους 9 πόντους της ομάδας, ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 6-9 στα μέσα της πρώτης περιόδου και 17-22 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα μας ξέφυγε και με διαφορά 9 πόντων (17-26), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (35-36 στο 17’) και πέρασαν μπροστά 45-42. Ο Beliauskas με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισε 45-45!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθεί 55-50 (23’), με διψήφια διαφορά (66-56 στο 27’) και να φτάσει στο +12 (74-62) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τον Justin Alston να φτάνει τους 18 πόντους, ο ΠΑΟΚ mateco μάζεψε τη διαφορά (78-71) και με «γκολ-φάουλ» του Fridriksson μείωσε 80-77 στο 34’30’’. Η διαφορά μειώθηκε και στο καλάθι (82-80), με 4’30’’ για το τέλος του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη, παρά την υπερπροσπάθεια της ομάδας μας.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85