Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Μαρούσι: 79-85

ΠΑΟΚ mateco – Μαρούσι: 79-85

Οδυνηρή ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ mateco μέσα στο PAOK Sports Arena, καθώς έχασε με 79-85 από το Μαρούσι για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα μας που αγωνίστηκε με 5 ξένους (λόγω του τραυματισμού του Justin Alston και της αποχώρησης του Kendall Smith), δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, απέναντι στο Μαρούσι, που είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο.

Η ομάδα μας ωστόσο ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε 21-14 στη λήξη της πρώτης περιόδου και με καλάθι του Beliauskas στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ mateco ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (25-14 στο 12’30’’). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ισοφάρισαν (30-30) στα μισά της δεύτερης περιόδου και το παιχνίδι είχε παρόμοια εξέλιξη (36-36 στο 18’) ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ mateco να παίρνει διαφορά 4 πόντων (42-38) με δύο καλάθια του McNeace.

Με τρίποντο του Μαργαρίτη η διαφορά πήγε ξανά στους 7 (47-40 στο

22’), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να πάρουν το προβάδισμα (50-51). O Gilmore με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (60-57) στον ΠΑΟΚ mateco, πριν το 60-59 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το Μαρούσι πήρε με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το προβάδισμα (67-74 στο 34’) και το διατήρησε ως το τέλος του αγώνα, παρά την (χωρίς αποτέλεσμα όπως αποδείχθηκε) προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85

ΠΑΟΚ mateco: Gilmore 5 (1), McNeace 8, Harrison 17 (1), Τσιακμάς 4, Σχίζας 6 (2), Τσαϊρέλης 13, Fridriksson 14 (1), Μαργαρίτης 8 (1), Αρσενόπουλος, Beliauskas 4.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Sibande, Hill 14 (2), Στασινός, Juiston 17 (1), Briscoe 18 (1), Φιλιππάκος 2, Raduljica 13, Νικολαΐδης 4, Woodard 15 (1), Γιαννόπουλος 2.