Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΠληγωμένος αλλά όρθιος

Πληγωμένος αλλά όρθιος

Ταξίδεψε στην Αθήνα με σημαντικές απουσίες. Έχασε τον βασικό του επιθετικό στο πρώτο 20λεπτο κι αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα του. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από δικό του λάθος. Ο ΠΑΟΚ όμως του Ράζβαν Λουτσέσκου έχει μάθει να μην τα παρατάει κι έτσι έκανε και στη Λεωφόρο, από όπου έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League 2022-23.

03.05.2023

Ο λαβωμένος ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα με στόχο τη νίκη και πάλεψε γι’ αυτή για περισσότερα από 95 λεπτά. Ένα λάθος στο πρώτο μέρος και η έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια όμως του στέρησαν το τρίποντο.

Κόντρα σε μία ομάδα που είχε υψηλό κίνητρο ο ΠΑΟΚ στάθηκε εξαιρετικά, κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και οι λεπτομέρειες του στέρησαν τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν και το κατάφεραν στο 9′ με τον Σπόραρ να δίνει την ασίστ στον Μαντσίνι κι αυτός με σουτ να νικά τον Κοτάρσκι για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ πήγε να απαντήσει με τον Ολιβέιρα , αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο στο 14′. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά στο 28′ αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα του, καθώς ο Ολιβέιρα αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Ο Μπράντον Τόμας μπήκε στο γήπεδο και στο 39′ έχασε σπουδαία ευκαιρία να πετύχει γκολ, καθώς ο Μπρινιόλι σταμάτησε το πλασέ του μετά από σέντρα του Ράφα Σοάρες .

Στο 45′ ο Κοτάρσκι σταμάτησε σουτ του Μπερνάρ και το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε σαφώς πιο δυνατά από τον αντίπαλό του, πίεσε και στο 60′ ισοφάρισε.

Ο Φιλίπε Σοάρες έδωσε την πάσα στον Μπράντον Τόμας , αυτός μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο τελείωμα έκανε το 1-1.

O Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά ο Κοτάρσκι με δύο σπουδαίες επεμβάσεις απέναντι στον Μπερνάρ κράτησε την ομάδα του. Στο 62′ σταμάτησε τον Βραζιλιάνο που βρέθηκε τετ α τετ, ενώ τρία λεπτά αργότερα το φάουλ του παίκτη των γηπεδούχων κόντραρε, η μπάλα άλλαξε πορεία, αλλά ο Κοτάρσκι με απίθενη εκτίναξη έδιωξε τη μπάλα.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι είχε μόνο.. ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι με πίεση ψηλά έκλεισαν τον Παναθηναϊκό στα καρέ του, έκλεψαν μπάλες, αλλά δεν είχαν καλές επιλογές στην τελική πάσα, με τους Πράσινους να έχουν ένα δοκάρι στο 80′ με τον Μαντσίνι κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο Σένκεφελντ είδε απευθείας κόκκινη στο 84′ για φάουλ στον Μπράντον , αλλά ούτε με το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν βρήκε λύσεις η ομάδα του Λουτσέσκου για να πάρει το τρίποντο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Μαντσίνι (86’ Παλάσιος), Τσέριν, Τσόκαϊ (87’ Μάγκνουσον), Μπερνάρ (74’ Κλέινχεϊσλερ), Ιωαννίδης, Σπόραρ (62’ Πέρεθ).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Λύρατζης (81’ Βιεϊρίνια ), Κεντζιόρα , Νάσμπεργκ , Ράφα Σοάρες , Ντάντας (71’ Σβαμπ ), Φιλίπε Σοάρες , Α.Ζίβκοβιτς , Ελ Καντουρί (81’ Μπίσεσβαρ ), Κωνσταντέλιας , Ολιβέιρα (28’ Μπράντον ).