Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΠρεμιέρα με Χ για ΠΑΟΚ Β

Πρεμιέρα με Χ για ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Μολονότι καλύτερος, περισσότερο δραστήριος και απειλητικός, παρότι προηγήθηκε τελικώς ο ΠΑΟΚ Β ισοφαρίστηκε στο 95′ με πέναλτι κι έφυγε με τον βαθμό από την Βέροια για την 1η αγωνιστική της Betsson Super League 2 μετά το τελικό 1-1.

04.11.2022

Εξαιρουμένου του πρώτου δεκάλεπτου, κατά τη διάρκεια του οποίου οι γηπεδούχοι έδειχναν πιο ορμητικοί -πλησιάζοντας μάλιστα δις κοντά στο γκολ – ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε πλήρως στη συνέχεια, κυκλοφορώντας την μπάλα κ δημιουργώντας αρκετές …εντάσεις στην αντίπαλη εστία, κυρίως με τους Χατζηστραβό και Μπράντονιτς. Είχε την κατοχή ο Δικέφαλος, δεν έφτασε ωστόσο στο γκολ που θα τον έστελνε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Αιφνιδίασε και πάλι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Βέροια, αγγίζοντας το γκολ που αποσόβησε ο Ουεντραόγκο διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στο 54′ ωστόσο οι Χατζηστραβός και Μπράντονιτς άλλαξαν ωραία τη μπάλα με τον Χατζηστραβό να «εκτελεί» από το ύψος της περιοχής για το 0-1.

Απέκτησε, στην συνέχεια, περισσότερη …ζωή το ματς με την Βέροια να προσπαθεί να ανακάμψει (ο Μπουόλι μάλιστα έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα στο 63′, αλλά ο διαιτητής τον υπέδειξε σε αντικανονική θέση). Ο ΠΑΟΚ Β, ωστόσο διατήρησε τον έλεγχο, όντας ιδιαιτέρως κινητικός, όχι όμως και αποτελεσματικός. Αντεπεξήλθε ωστόσο στην πίεση της Βέροιας να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας μάλιστα στα μετόπισθεν από το 63′ του αγώνα τον Γιάννη Μιχαηλίδη που επανήλθε μετά από πολύμηνη απουσία.

Αντεπεξήλθε χάνοντας παράλληλα μέτρα στο γήπεδο, κάτι που πλήρωσε, καθώς η Βέροια κέρδισε πέναλτι στο 93′ το οποίο εκτέλεσε επιτυχώς ο Μπουόλι. 1-1 στις καθυστερήσεις, λοιπόν, με τον ΠΑΟΚ Β να ξεκινά με Χ τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Βέροια: Παπαδόπουλος, Μουχάλης, Στίκας, Παπαχρήστος, Μαραγκός(80′ Ισαακίδης), Μπούζας (89′ Ιωάννου), Μπλέτσας (58′ Μπελεβώνης), Ορφανίδης (73′ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουόλι, Μπουκουβάλας

ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος , Κιτσάκης (46′ Γιαξής), Τασιούρας, Κωττάς (63′ Μιχαηλίδης ), Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Νινούα , Μπράντονιτς (72′ Σπυράκος), Ρικάρντο, Χατζηστραβός (79′ Σπυρίδης), Πανίδης (63′ Γκορντεζιάνι ).