Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΠρόκριση στην Τούμπα

Πρόκριση στην Τούμπα

Το πρώτο… ημίχρονο τελείωσε. Ήταν ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, τρεξίματα, μονομαχίες και βρήκε την Κλαμπ Μπριζ με ένα ισχνό προβάδισμα που της δίνει το τελικό 1-0. Τα πάντα όμως θα κριθούν στην Τούμπα.

12.04.2024

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο γεμάτες ενέργειες και διάθεση να πιέσουν ψηλά και να τρέξουν. Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος με τον Σαμάτα να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Τάισον , αλλα να μην βρίσκει στόχο.

Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην πρώτη τους επίθεση. Ο Βέτλεσεν με πλασέ στο 6′ έκανε το 1-0, καθώς εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην ασπρόμαυρη άμυνα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, οι Βέλγοι επιχείρησαν να κρατήσουν τη μπάλα και να επιβάλλουν το παιχνίδι της, οι δυο ομάδες εξουδετέρωσαν η μία την άλλη και πέρα από ένα καλό σουτ του Τάισον , οι ευκαιρίες έλειψαν.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη, δημιούργησε προϋποθέσεις αλλά είχε κακές επιλογές στην τελική πάσα και δεν κατάφερε να δημιουργήσει κλασσικές ευκαιρίες.

Στον αντίποδα η Κλαμπ Μπριζ είχε δυο μεγάλες στιγμές να σκοράρει, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Ντομινίκ Κοτάρσκι. Ο Κροάτης αρχικά σταμάτησε στο 58′ το σουτ του Γιούτκλα, ενώ στο 76′ ανέτρεψε τον Ονιεντίκα μέσα στην περιοχή, αλλά απέκρουσε την εκτέλεση του Τιάγκο.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Κλαμπ Μπριζ να προηγείται με 1-0 και τον ΠΑΟΚ να περιμένει την επόμενη Πέμπτη, ώστε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στην καυτή Τούμπα.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Κλαμπ Μπριζ: Γιάκερς, Σκόρας, Γιούτκλα (Νούσα 72’), Φετλέσεν (Μπαλάντα 72’), Ονιεντίκα, Φάνακεν, Μέχελε, Ντε Κάιπερ, Σπίλερς (Ορντόνεθ 55’), Σαμπέ, Τιάγκο.

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Βιεϊρίνια ( Όττο 82’), Κεντζιόρα , Κουλιεράκης , Μπάμπα , Μεϊτέ , Οζντόεφ ( Σβαμπ 72’), Α.Ζίβκοβιτς , Κωνσταντέλιας ( Ντεσπόντοφ 62’), Τάισον , Σαμάτα ( Μπράντον 72’).