Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤShow Porter Jr. και ΠΑΟΚ mateco – Καρδίτσα Ιαπωνική: 85-70

Show Porter Jr. και ΠΑΟΚ mateco – Καρδίτσα Ιαπωνική: 85-70

Με τον Kevin Porter Jr. να αγγίζει το triple double, ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε με 85-70 της Καρδίτσας και συνεχίζει την προσπάθειά του για να προλάβει τα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν το κεντρικό πρόσωπο του αγώνα και στο πρώτο του παιχνίδι στο PAOK SportsArena, αποζημίωσε τους περίπου 4000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οδήγησε την ομάδα στη νίκη, πρόσφερε θέαμα και το απόλαυσε.

Στο ξεκίνημα του αγώνα πάντως, αυτός που πρωταγωνίστησε ήταν Elvar Fridriksson, καθώς με 4/4τρίποντα, έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ mateco να προηγηθεί με 22-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Kevin Porter Jr. ήταν ο δεύτερος παίκτης της ομάδας μας που έφτασε διψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 36-30.

Με καλάθι του Τσαϊρέλη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 (60-49), πριν από το 60-51 του τρίτου δεκαλέπτου και κυριάρχησε απόλυτα στην τέταρτη περίοδο του αγώνα. Με τον Porter να δίνει ρεσιτάλ και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά και έφτασε δίκαια και καθαρά στη νίκη, με τον κόουτς Στάθη Νεραντζάκη να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70

ΠΑΟΚ mateco: Townes 4, McNeace 10, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Fridriksson 17 (4), Μαργαρίτης 3 (1), Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης 2, Σωτηρίου 2, Michalak 7, Alston 13 (2), Porter Jr. 19 (2).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: Buchanan 11 (1), Mennega 8, Kapet;akhw, Δίπλαρος 3 (1), Χρηστίδης 2, Τσούκας, Αβδάλας, Sibert, Καμπερίδης 12 (3), McCallum 10, Mack 17 (3), Γιάνκοβιτς 7.