Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΣπουδαίος ο ΠΑΟΚ mateco, νίκησε (81-73) τον Παναθηναϊκό!

Σπουδαίος ο ΠΑΟΚ mateco, νίκησε (81-73) τον Παναθηναϊκό!

Ήταν μία σπουδαία βραδιά για τον ΠΑΟΚ mateco. Με τον Jaylen Hands να πραγματοποιεί καταπληκτική εμφάνιση και να τελειώνει τον αγώνα με 27 πόντους, ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε 81-73 τον Παναθηναϊκό! Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας μας επί των «πράσινων» μετά από οκτώ χρόνια. Και αυτό ήταν το απόλυτα επιτυχημένο ντεμπούτο του κόουτς Φώτη Τακιανού μπροστά στον κόσμο του ΠΑΟΚ.

Με τον Yannick Franke να δίνει λύσεις στην επίθεση ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 10-5 (5’), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να πάρουν το προβάδισμα για το 13-18 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε με σερί 8-0 το δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 21-18 στο 11’30’’, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τον τρόπο για να πάρει ξανά την πρωτοπορία στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αρχικά το προβάδισμα με 23-28, έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 9 πόντους (31-40), για να έρθει ο Jaylan Hands και με προσωπικά καλάθια να μειώσει 38-40 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ξεκινώντας με σερί 5-0 (και επί μέρους σκορ 12-0), ο ΠΑΟΚ mateco πήρε ξανά το προβάδισμα (43-40) και τον έλεγχο του αγώνα ως το τέλος της αναμέτρησης. Ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο στο λήξη της τρίτης περιόδου ισοφάρισε 61-61. Ο Hands ήταν όμως ασταμάτητος, ο ΠΑΟΚ mateco είχε πολύ καλό ρυθμό και διαρκώς το προβάδισμα: 69-66 στο 35ο λεπτό, 76-69 στο 37’ και από την στιγμή που περιόρισε τον Παναθηναϊκό στους 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο, η εξέλιξη του αγώνα ήταν αναμενόμενη. Επιστροφή στις νίκες και ξέφρενοι πανηγυρισμοί από ομάδα και κόσμο, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73

ΠΑΟΚ mateco: Franke 10 (2), Riley 7 (2), Τσιακμάς 6 (2), Hands 27 (5), Μαργαρίτης 3 (1), Polley 12 (2), Σλαφτσάκης, Sibert 6, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης, Σαλούστρος, Renfro 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Wolters 2, Lee 3, Παπαγιάννης 12 (2), Μποχωρίδης 7 (1), Γ.Καλαϊτζάκης 9, Bacon 16 (4), Ponitka 14 (2), Μαντζούκας, Gutaitis 2.