Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΤρεις βαθμούς και συνεχίζει

Τρεις βαθμούς και συνεχίζει

O Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον με έξι αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Χαρτς στη Σκωτία, δίνοντας φανέλα βασικού στους Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδη, Μπάμπα, Οζντόεφ, Μουργκ, Τάισον και Τζίμα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην αναμέτρηση δυνατά, κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό κι άρχισε να ψάχνει διαδρόμους προς την εστία του Κρίστινσον. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 14′ όταν ο Τάισον έκανε το γύρισμα κι ο Τζίμας με τακουνάκι δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 23′ αμυντικός των φιλοξενούμενων γκρέμισε τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς εντός περιοχής, αυτός ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά ο Κρίστινσον είχε απάντηση.

Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω, δεν χάλασε το μυαλό του και με επιμονή και πείσμα έφτασε στο 43′ σε γκολ. Τάισον και Μπάμπα έκρυψαν τη μπάλα, ο Γκανέζος έκανε τη σέντρα, ο Μουργκ σούταρε, ο Κρίστινσον απέκρουσε και στην επαναφορά ο Στέφανος Τζίμας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι άνοιξε το σκορ. Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει το δεύτερο γκολ και την Κηφισιά να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Εν τέλει η Κηφισιά κατάφερε να βρει δίχτυα στο 75′, κόντρα στη ροή του αγώνα. Μετά από σέντρα του Λουμόρ, ο Μασουρας ισοφάρισε σε 1-1.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Ο Κωνσταντέλιας με ένα μαγικό τακουνάκι έδωσε στον Μπάμπα, αυτός έκανε το γύρισμα κι ο Τσοπάν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Λύρατζης 74’), Τσιγγάρας (Σβαμπ 63’), Οζντόεφ, Μουργκ (Νάρεϊ 68’), Τάισον, Α.Ζίβκοβιτς (Κωνσταντέλιας 63’), Τζίμας (Μπράντον 74’).

Κηφισιά: Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ, Βαφέας, Καπάν, Παπασάββας, Πέιος (Νίνης 84’), Μασούρας (Αντερέγκεν 84’), Ίλιεφ (Ιπαλίμπο 64’), Οζέγκοβιτς, Τετέ.

The post Τρεις βαθμούς και συνεχίζει appeared first on PAOKFC.