Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΝίκη (81-78), πρόκριση και τετράδα για τον ΠΑΟΚ mateco μετά από 5...

Νίκη (81-78), πρόκριση και τετράδα για τον ΠΑΟΚ mateco μετά από 5 χρόνια

Μετά από 5 χρόνια ο ΠΑΟΚ mateco επιστρέφει στα ημιτελικά των playoffs της Basket League, ύστερα από τη νίκη του με 81-78 επί του Προμηθέα. Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ mateco επιβεβαίωσε την εξαιρετική πορεία της κανονικής περιόδου και ετοιμάζεται πλέον να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στη συνέχεια του πρωταθλήματος!

Ο Yannick Franke ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους και είχε άξιους συμπαραστάτες τον Νίκο Τσιακμά, ο οποίος κλήθηκε να καλύψει την απουσία -της τελευταίας στιγμής- του Jalen Riley, αλλά και τον Jaylen Hands που πέτυχε μεγάλα καλάθια στα κρίσιμα σημεία του ματς!

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε 12-6 (5’30’’) και 17-9 (6’40’’), για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι 19-17 και 23-21 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Μπαίνοντας πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 28-23 (12’) και με τον Yannick Franke να είναι ασταμάτητος και να φτάνει τους 19 πόντους, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (46-30 στο 17ο λεπτό). Ο Προμηθέας ωστόσο απάντησε με ένα σερί 1-12 ως την λήξη του ημιχρόνου και μείωσε στους 5 (47-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Μαργαρίτη και ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 50-42. Ο αρχηγός πήγε στον πάγκο με 4 φάουλ και ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι (50-48 στο 23΄). Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα, για να έρθει ο Tyler Polley με τρίποντο στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε αέρα 7 πόντων (64-57) στην ομάδα μας.

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν συναρπαστική στην 4η περίοδο, με τον ΠΑΟΚ mateco να ανοίγει τη διαφορά και να προηγείται 69-61, αλλά σε εκείνο ακριβώς το σημείο ο Προμηθέας αντέδρασε. Με σερί 0-9 , η ομάδα της Πάτρας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (69-70), με το τρίποντο του εξαιρετικού Cowan. Νέο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ mateco με 73-71 και νέο τρίποντο από τον Cowan για το 73-74 (38΄10΄΄), για να έρθει ο Hands με τρίποντο να διαμορφώσει το 76-74, σε ένα από τα πιο κρίσιμα καλάθια του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο εύστοχος από την γραμμών βολών στο τέλος, έβγαλε τις άμυνες που χρειάζονταν, είχε τις επιλογές που έπρεπε και πήρε δίκαια τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78

ΠΑΟΚ mateco: Franke 31 (3), Τσιακμάς 12 (3), Hands 10 (2), Μαργαρίτης 3 (1), Polley 11 (1), Σλαφτσάκης 4, Sibert, Κακλαμανάκης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 5 (1), Renfro 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Cowan 24 (6), Dangubic, Conditt 10, Τσαϊρέλης 11, Μουράτος 10 (1), Γκίκας, Hogue, Thomasson 18 (1), Kulboka 5 (1).