Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Άρης Midea: 82-76

ΠΑΟΚ mateco – Άρης Midea: 82-76

Τρία πολύ σημαντικά παιχνίδια μέσα σε μία εβδομάδα και τρεις νίκες για τον ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 82-76 του Άρη Midea, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο PAOK Sports Arena για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, είχε το έλεγχο και επιβάλλοντας ένα υψηλό ρυθμό, προηγήθηκε 30-22 στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 30-30 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 12-0 και προηγήθηκε 42-30 στο 16ο λεπτό. Συνεχίζοντας στο ίδιο υψηλό τέμπο, ο ΠΑΟΚ mateco δημιούργησε διαφορά 20 πόντων (54-34) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στη ροή του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά μείωσαν 56-43, για να πάει και πάλι η διαφορά στους 17 (62-45, με τρίποντο του Fridriksson και «γκολ-φάουλ» του Alston). Στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους 9 (68-59), για να μειωθεί ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, καθώς έπεσε και ο ρυθμός του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2 (68-66) στο 33ο λεπτό και παρά το γεγονός ότι δεν πήραν το προβάδισμα, το παιχνίδι πήγε σε αυτό τον ρυθμό ως το τέλος. Με το σκορ 77-74, ο Kendall Smith ευστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο στο 39ο λεπτό, έδωσε αέρα 6 πόντων (80-74) στον ΠΑΟΚ mateco και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας μας.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76

ΠΑΟΚ mateco: Smith 18 (2), Gilmore, Harrison 16, Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης 14, Fridriksson 12 (2), Μαργαρίτης 2, Alston 17, Beliauskas 3 (1).

ΑΡΗΣ Midea: Σλαφτσάκης 8, Sanogo 17 (3), Τολιόπουλος 15 (2), Carr 2, Κατσίβελης 4, Φίλιος, Μποχωρίδης 3 (1), De Sousa 1, Harrell 7, Bankston, Gallinat 19 (2).