PAOK.gr

Πέρασε από την Ηγουμενίτσα ο ΠΑΟΚ Β

Εκτός έδρας νίκη, έστω με το βραχύ 0-1, έβδομο τρίποντο, 22 βαθμοί και πρώτη θέση για τον ΠΑΟΚ Β, που πέρασε με …υπερένταση από.τπν Θεσπρωτό για την 10η αγωνιστική της Betsson Super League 2.

08.01.2023

Κινητικός, μα μάλλον φλύαρος στο πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε παρά να μετρήσει δύο αξιοσημείωτες φάσεις ουσιαστικά (με τον Γκορντεζιάνι και οι δύο). Αποτέλεσμα δεν υπήρξε ωστόσο, εξ ου και οι δύο ομάδες έφυγαν με το μηδέν για τα αποδυτήρια.

Δεν άλλαξε ιδιαιτέρως η εικόνα στην επανάληψη, παρότι και οι προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, μα ο μαχητικός Θεσπρωτός, τόν περιόρισε σε παιχνίδι κέντρου. Είχε πάθος και δυνατά μαρκαρίσματα το παιχνίδι, είχε και κάποιες επικίνδυνες φάσεις από την πλευρά του Δικεφάλου. Κυρίαρχες δύο ενέργειες από τον Τζίμα και ιδιαιτέρως το σουτ του πάνω στη γραμμή στο 53′, έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Σπυράκο. Ο Στέφανος Τζίμας δε, ήταν αυτός που βρήκε τον τρόπο να σπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και με πλασέ στο 61′ πέτυχε το γκολ που έδωσε και τη νίκη στον ΠΑΟΚ. Να σημειωθεί ότι στο 84′ ο Δικέφαλος είχε και δοκάρι σε σουτ του Μελετίδη.

Θεσπρωτός: Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος (66′ Ντόντης), Ρίζος, Τρομπούκης, Μίγγος, Πανταζέλος, Χατζάκος (80′ Παππάς), Οικονομίκος (46′ Λύγκας), Μπίκας (46′ Ρούσης), Δρίτσας.

ΠΑΟΚ Β: Μπαλωμένος , Τασιούρας, Μιχαηλίδης , Μορικέλι, Τσοπούρογλου, Μελετίδης (88′ Νινούα), Γρόσδης (69′ Γιαξής), Χατζηστραβός (78′ Κωττάς), Ρικάρντο (46′ Σπυράκος), Μπράντονιτς, Γκορντεζιάνι (46′ Τζίμας).