Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚ«Τεσσάρα» με ανατροπή για ΠΑΟΚ Β

«Τεσσάρα» με ανατροπή για ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Ο Χατζηστραβός έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή, κι ακολούθησαν δύο γκολ του Τζίμα (κατέγραψε και δύο ασίστ) κι ένα του Σπυράκου. Δυστυχώς βέβαια, το ματς δεν κύλησε ομαλά, με αψιμαχίες, αποβολές -εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου – να στερούν τα φώτα από τους πραγματικούς πρωταγωνιστές.

Νωθρό το πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες με σχετική ισορροπία και ουσιαστικά δύο αξιοσημείωτες φάσεις. Στο 25′ το καλό σουτ του Πανίδη απέκρουσε ο Φαρμάκης και στο 42′ ο Μπαλωμένος είπε «όχι» σε τετ α τετ των γηπεδούχων. Ωστόσο, λίγο μετά, στο 44′, ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ με τον Κέρι.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ αποφασισμένο να ανακάμψει και τον Ζήση Χατζηστραβό να ισοφαρίζει στο 52′ με πλασέ, έπειτα από την ασίστ του Τζίμα. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική. Στο 67′ με υπέροχη ατομική ενέργεια ο Τζίμας έκανε το 1-2 και στο 77′ ο Σπυράκος σκόραρε το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Τζίμα. Ο «μικρός» διαμόρφωσε το τελικό 1-4 στο 87′ μετά από την πάσα του Δαρέλα.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 71′, όπως και ότι λίγο μετά ακυρώθηκε, ως οφσάιντ, γκολ του Χατζηστραβού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ηρακλής Λάρισας: Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Χατζής, Γκαλίτσιος (85′ Μπάμης), Λίταινας, Μπόσιο (73′ Τασιούλης), Γκουγκούδης, Καμπέρης, Λούκας Γκαρσία (88′ Ζαφείρης), Κέρι, Κάσας (85′ Συρεγγέλας).

ΠΑΟΚ Β: Μπαλωμένος, Τσαούσης, Παναγιώτου, Κωττάς, Μελετίδης, Ουεντραόγκο (46′ Χατζηστραβός), Νινούα (62′ Γρόσδης), Δαρέλας, Σπυράκος (85′ Κουλούρης), Πανίδης (46′ Κιτσάκης), Γκορντεζιάνι (46′ Τζίμας).

The post «Τεσσάρα» με ανατροπή για ΠΑΟΚ Β [εικόνες] appeared first on PAOKFC.