Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Galatasaray EKMAS: 79-85 και 2η θέση!

ΠΑΟΚ mateco – Galatasaray EKMAS: 79-85 και 2η θέση!

Η νίκη δεν ήρθε. Ήρθε όμως η 2η θέση, το πλεονέκτημα της έδρας για τον ΠΑΟΚ mateco, που μπαίνει στα Play-Ins του Basketball Champions League με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις και απέναντι στην Tofas Bursa θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στους «16» της διοργάνωσης! Η πορεία της ομάδας ως τώρα μόνο ικανοποίηση μπορεί να προκαλέσει, για αυτό και μετά το τέλος του αγώνα με την Galatasaray EKMAS και παρά την ήττα (79-85), παίκτες και κόσμος πανηγύρισαν μαζί.

Με τον Yeboah να ευστοχεί σε τρία συνεχόμενα τρίποντα και να προλαβαίνει να σημειώσει 15 πόντους στην πρώτη περίοδο, η Galatasaray πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα. Προηγήθηκε 16-22 (7’) και 22-30 στο δεκάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα των 8 πόντων μέχρι το 13ο λεπτό (27-35). Ο ΠΑΟΚ mateco αντέδρασε και με τρίποντο του Smith μείωσε στους 3 (32-35) και ισοφάρισε (40-40) με νέο τρίποντο από τον Τσιακμά. O Yeboah επιστρέφοντας στο παιχνίδι συνέχισε να είναι μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα του ΠΑΟΚ mateco και φτάνοντας τους 23 πόντους με 6/8 τρίποντα, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του προηγηθεί 44-49.

Και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ, με διαφορές μάλιστα που ήταν πάνω από το όριο των 10 πόντων. Η Galatasaray προηγήθηκε 48-60 στο 23ο λεπτό, έφτασε στο +17 (53-70 στο 26΄ για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 64-76.

Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε υπερπροσπάθεια για να μειώσει τη διαφορά. Στο 68-78 στο 32ο λεπτό, 70-83 στα μισά της τέταρτης περιόδου, για να έρθει η αντεπίθεση από την ομάδα και η διαφορά να μειωθεί στους (77-83) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τον ΠΑΟΚ mateco. Ο Μαργαρίτης έβγαλε άμυνες, Smith και Alston έδωσαν λύσεις στην επίθεση, ο Τσιακμάς έβγαλε πάθος και καθώς ο Φώτης Τακιανός επέλεξε διάφορα σχήματα, ο στόχος επιτεύχθηκε. Με τον κόσμο στο πλευρό του ο ΠΑΟΚ mateco στάθηκε όρθιος, δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε. Μπορεί να μην ήρθε η νίκη και ο ΠΑΟΚ mateco να ηττήθηκε 79-85, αλλά πήρε την 2η θέση, το πλεονέκτημα έδρας και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με τρόπο που προφανώς ελάχιστοι περίμεναν όταν έγινε η κλήρωση τον περασμένο Ιούλιο.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-49, 64-76, 79-85

ΠΑΟΚ mateco: Smith 16 (3), Gilmore 3 (1), Harrison 4 (1), Τσιακμάς 9 (3), Σχίζας 8 (2), Τσαϊρέλης 12, Fridriksson 9 (2), Μαργαρίτης 3 (1), Alston 14 (1), Beliauskas 1.

GALATASARAY EKMAS: Walden 2, Kabaca 2, Bost 8 (2), Prepelic 8 (1), Radebeauch 6 (2), Yeboah 26 (7), McCormack 10, Koksal 6 (2), Halilovic 17.